Спорни вещества в козметиката за коса

На какво да обърнете внимание в състава на шампоани, балсами и продукти за стилизиране на коса?

В последно време потребителите на козметика за коса често са привлечени от етикети като „шампоан без сулфати / парабени / силикони“. Но какво всъщност означава това? Дали тези вещества наистина са вредни по някакъв начин за нас? Какво представляват сулфатите и опсани ли ли са за здравето? Дали парабените и силиконите представляват за заплаха за косата и кожата ни? Споменахме съставки, чиято безопасна употреба все още е спорна и тези, които могат да бъдат опасни при продължителна употреба. Проучете състава на любимите си продукти и внимавайте с тези вещества.

Грижа за косата

Сулфати

най-често лаурил сулфат (SLS) и натриев лаурет сулфат (SLES)

Много хора имат свое вътрешно убеждение, че колкото повече пяна прави шампоана, толкова по-ефективен ще е той. Сулфатите са отговорни за образуването на обилна пяна, което създава впечатлението, че косата ще бъде идеално чиста след използване на такъв шампоан. Перфектно чиста. Може би прекалено много. Въпреки че сулфатите успешно премахват всички замърсявания и себум, те нанасят много щети. Липсата на себум предотвратява естествената хидратация на косата, скалпът и косата ще бъдат сухи, а сулфатите са един от най-дразнещите компоненти. Те също така отслабват космените фоликули.

Със своята страхотна пяна сулфатите просто не балансират неблагоприятното си въздействие върху косата и скалпа. В допълнение, чисто естествените разпенващи се съставки вече съществуват и се използват широко днес, една от които е например медицинският сапун.

Силикони

диметикон, циклометикон, цетеарил метикон, диметиконол, компоненти с окончание -конус, силоксан, -метоцин

Ще се сдобиете с красива коса веднага след използване на козметика за коса със силикони. Те ще придадат блясък, мекота, ще направят косата привидно по-здрава и лесна за разресване. Да, но външният вид в случая е измамен. Силиконите, които най-често срещате в шампоани, балсами и стилизиране, обвиват косъма с прозрачен слой, който обаче не хидратира косата. Косата и скалпът страдат под тежестта на силикона, по-бързо се омазняват и им липсва оптимална среда за здравословен растеж. Силиконите нямат дългосрочните ползи за косата.

Тези съставки може да не са толкова страшни, колкото останалите елементи в списъка на спорните съставки, но при продължителна употреба те напрягат и изсушават косата ви ненужно.

Парабени

най-често метилпарабен и пропилпарабен, Е + тройни, напр. Е214

Кои съставки удължават срока на годност на вашата козметика и предотвратяват растежа на бактерии? В крайна сметка това са консервантите, като едни от най-използваните от тях са парабените. В допълнение към козметиката за коса, можете да ги откриете и в различни продукти за грижа за тялото, съвсем вероятно те ще се появят в съдържанието на някои лосиони за тяло, дезодоранти или пасти за зъби. Те най-често се срещат в някои ежедневни хигиенни продукти. Затова нашият съвет е да ги избягвате по възможност. Според някои проучвания парабените могат да доведат до развитие на рак на гърдата и въпреки че този ефект все още не е доказан на 100%, няма причина да се рискува с тяхната употреба.

Синтетични парфюми

Ако скалпът ви не понася даден продукт за коса, е много вероятно неговият синтетичен аромат да е виновен за това. Особено ако имате по-чувствителна кожа, синтетичния парфюм може ненужно да я раздразни.

Но това не означава, че шампоанът, балсамът или маската за коса не могат да ухаят добре. Трябва обаче да заложите на козметика, която е парфюмирана с естествени съставки, като етерични масла и растителни екстракти.

Изопропил алкохол

В състава на парфюмите и козметиката алкохолът вероятно няма да ви изненада много. Той има своето място и тук като ефективен стабилизатор, помага и за равномерното разпределение на продукта върху косата. Но се опитайте да избягвате продукти, които съдържат изопропилов алкохол. От гледна точка на здравето, той не представлява риск, но може да е причина за суха коса и скалп. Той буквално изсмуква влагата от косата ви и не е особено подходящ за хора с чувствителната кожа.

Формалдехиди

5-бромо-5-нитро-1,3-диоксан, DMDM ​​хидантоин, имидазолидинил карбамид, метилен гликол, оксометан и кватерний-15

Други широко използвани консерванти са скандалните формалдехиди. Въпреки че Европейският съюз изрично забранява съдържание на формалдехиди в продуктите за коса, все пак можете да ги откриете в съдържанието на някои продукти. В същото време е доказано, че формалдехидите водят до дразнене на кожата и алергични реакции. Те могат да проникнат дълбоко в кожата и са известни като човешки канцерогени, свързани с повишен риск от някои видове рак. Внимавайте с тях!

Фталати

вече забранени 2-диетилхексил фталат (DEHP) и дибутил фталат (DBP), все още използван диетил фталат (DEP)

Ако се заинтересувате повече от фталатите, ще откриете, че има повече от 10 вида. 2-диетилхексил фталат (DEHP), дибутил фталат (DBP), се считат за най-опасни и тяхната употреба отдавна е забранена от Европейския съюз поради вредното им въздействие върху човешкото тяло. Защо? Изследователите все още изучават техния ефект върху нарушаването на производството на тестостерон и бъдещите майки трябва да бъдат нащрек. Фталатите също могат да доведат до вродени малформации на репродуктивните органи.

Големият недостатък на фталатите е, че те често са скрити зад синтетичните парфюми. В състава е посочено, че козметиката е парфюмирана с изкуствен парфюм, но няма да е ясно написано дали съдържа фталати. Следователно най-сигурното ще бъде използването на продукти без фталати и изкуствени парфюми.

Отстъпка 7 %  7 %
Подхранващо масло за коса 50 ml
22,90 лв
Отстъпка 32 %  32 %
Нежен шампоан от невен за коса и тяло 200 ml
17,40 лв
Балсам за копринена и лъскава коса 150 ml
Не е наличен
Отстъпка 28 %  28 %
Регенерираща терапия с овес за суха и увредена коса 150 ml
Не е наличен
Хидратиращ и дълбоко почистващ шампоан 150 ml
Не е наличен

Други интересни факти за косата:

Енциклопедия на красотатаГрижа за косата

Доставка:
Сертификати:
Made with by PragueBest