Какво означава SPF?

SPF (Sun Protection Factor) в слънцезащитната козметика показва степената на защита от UVB лъчи. Когато избирате слънцезащитен продукт обръщайте голямо внимание на слънцезащитния фактор (SPF). Колкото е по-висок, толкова по-висока защита от UVB лъчи получавате.

Колко ефективни са най-често изполваните нива на SPF?

  • SPF 50 блокира 98 % от UVB лъчи, реално проспуска 2 % до кожата
  • SPF 30 блокира 97 %
  • SPF 20 блокира 95 %
  • SPF 15 блокира 93 %
  • SPF 10 блокира 90 %

Как да изберем подходящ SPF фактор?

Дерматолозите препоръчват употребата на слънцезащитна козметика със слънцезащитен фактор SPF 30 - 50. Няма смисъл от използване на по-висок фактор. Трябва да знаете, че няма ефктивен филтър, който да спре 100% от радиацията. Понякога високият SPF фактор може да бъде и контрапродуктивен. Използването на слънцезащитни продукти с висок SPF могат да създадат лъжливото усещане у някои хора, че могат да прекарат по-дълго време под слънцето, даже и в най-горещите часове около обяд. Неправилната употреба на продукти с висок SPF води до по-голямо слънчево изгаряне, от колкото правилната употреба на продукт с по-нисък фактор.  

SPF също може да бъде обяснен и по този начин- той показва времето, което можете да прекарате под слънцето без да изгорите. Да кажем, че обикновенно започвате да изгаряте под жаркото слънце след първите 10 минути без да използвате слънцезащита. Ако използвате продукт с SPF 15 той ще удължи времето 15 пъти и Вие бихте могли да постоите под слънцето без да изгорите до 150 минути. Разбира се това са груби сметки, защото има много фактори, които влияят допълнително като тип и цвят на кожата, интензитет на слънчева радиация, количеството, качеството и правилната употреба на използваната слънцезащитна козметика. Експертите дерматолози препоръчват използването на слънцезащитна козметика на всеки два часа независимо от фактора или по-често, ако сте били във водата или се потите обилно. 

SPF предпазва от UVB лъчи. А от UVA лъчи?

Слънчевите UV лъчи са два основни типа- UVA и UVB. Вече казахме, че SPF блокира UVB лъчите. Този вид слънчева радиация прониква само във външните слоеве на кожата и причинява кожни изгаряния, като повишава риска от поява на рак на кожата.  

UVA лъчите проникват по-дълбоко в кожата и действат в местата, където се образуват еластина и колагена в кожата. Увреждат ДНК в клетката и водят до преждевременно застаряване на кожата. UVA придават бронзов тен на кожата, въпреки, че това е естествена защитна реакция на кожата от слънчевите лъчи. UVA лъчите също се използват в солариумите. Когато избирате слънцезащитна козметика, изберете продукт, който блокира и двата вида ултравиолетови лъчи- UVA и UVB. Продукти с означение "broad-spectrum" предлагат такава защита срещу двата вида UV лъчи.

 

Синтетични и минерални SPF филтри

За да стане още по-сложно... съществуват два вида SPF филтри в слънцезащитната козметика. Единият вид са синтетични SPF филтри. Те проникват в кожата и абсорбират UVB радиацията, използвайки химична реакция, за да я превърнат в топлина. Тези SPF филтри трябва да бъдат предварително добре усвоени от кожата, за да започнат да действат. Нанасяйте умерени и достатъчни количества от слънцезащитния крем около 20 мин преди да се изложите на слънце. Синтетичните филтри имат по-лека текстура, лесно се нанасят и не оставят бели петна по кожата.  

Минералните филтри не проникват в кожата, а остават по повърхността и образуват защитен слой, който отразява UVB лъчите от кожата. Минералните SPF филтри действат незабавно след нанасяне и са подходящи за хора с чувствителна кожа, тъй като не предизвикват дразнене. Висококачествените слънцезащитни продукти съдържат и двата вида филтри за постигане на по-висока ефективност.  

Колко често да нанасяме слънцезащитна козметика с SPF фактор?

Защитният филтър постепенно отслабва действието под слънчевите лъчи. В зависимост от времето, което прекарвате на слънце, нуждата от повторно нанасяне на слънцезащитна козметика също нараства. Това означава, че ако нанесете слънцезащитен крем сутринта преди плаж и стоите цял ден на слънце, защитния SPF филтър няма да Ви предпази през целия ден. Когато се излагате на слънце за продължително време, нанасяйте слънцезащитна козметика на всеки 2 часа или по-често ако сте влизали във водата, позлвали сте хавлия или се потите обилно.  

Други важни съвети за слънцезащита

Въпреки, че SPF предоставя надеждна защита от UVB лъчите, това не е единственият фактор, който трябва да вземем под внимание при излагане на слънце. Следвайте следните съвети, за да си осигурите безпоасен престой под слънцето:

  • в обедните часове между 11 и 15 часа стойте на сянка, защото слънчевото греене е най-интензивно именно тогава
  • ако е възможно облечете тениска с дълъг ръкав, дълга пола или панталон, за да скриете кожата си 
  • използвайте само слънчеви очила със UV защита за очите
  • пийте често вода в достатъчни количества
  • прочетете още съвети за безопасен тен
Доставка:
Сертификати:
Made with by PragueBest